En branschförening inom
Är du medlem i Kost & Näring? Logga in här! Logga in här!
bakgrundtest
Nyheter
Hem > Aktuellt > ”Nya uppdrag, nya insikter – mindre saft och mer kaffe”
Karin Haage är studeranderepresentant i Kost & Närings styrelse läsåret 2024/25 och den som för närvarande driver Studerandebloggen. Här rapporterar hon om nyheter, intryck och erfarenheter.
Studerandebloggen

”Nya uppdrag, nya insikter – mindre saft och mer kaffe”

2024-10-14
  1. Studerandebloggen
  2. Bransch
  3. Student

Elektrolyter, kolhydrater, rostmackor, salta fiskar. Och saft. Min hjärna har varit upptagen med att preppa kroppen för att orka springa som jag velat, under sommaren och inför höstens alla lopp. Och kroppen har lyssnat och tagit in. Presterat.

Men så fort september bläddrades fram i kalendern skedde ett skifte av fokus. Nytt läsår – DET sista läsåret. Nya uppdrag, nya insikter. Mindre saft och mer kaffe.

Efter en fantastisk sommar har jag sedan några veckor tillbaka tagit över uppdraget som studeranderepresentant i Kost & Närings styrelse, med allt vad det innebär, efter min företrädare Simon Fromm.

Så: Hej hej, Karin heter jag!

Min väg mot Kostvetarprogrammet inleddes långt innan jag sökte in till Uppsala universitet. Allt började med ett smygande intresse för näringsupptag och kost. Om att äta sig frisk och inte sjuk – och att må bra på insidan så att det syns ordentligt på utsidan. Med inspiration att kombinera livsmedel, texturer, smaker och färger för en givande måltid. Med små insikter hur folkhälsan kan förbättras med mindre justeringar och hur många ungdomar som mår dåligt när de påverkas av kosttrender, dieter och media.

Under en lång rad år har jag funderat mycket kring vad inom mat och måltider som skulle förbättras, vad jag behöver lära mig mer om för att kunna lära andra.

Under en lång rad år har jag funderat mycket kring vad inom mat och måltider som skulle förbättras, vad jag behöver lära mig mer om för att kunna lära andra. Efter lång arbetserfarenhet inom affärsutveckling och optimering av processer, system, och kundupplevelser, insåg jag att det var dags för mig att säga hej då till marknad, IT och fast fashion-branschen, och hoppa på pendeltåget hemifrån Stockholm till Uppsala för att bli kostvetare.

Valet kändes utmanande till en början. Hur skulle jag som 32-åring klara av att lyssna på föreläsningar, skriva tentor, recept, vara student och visa vad jag vill, och går för?

Hittills har jag inte ångrat mig för en enda sekund (förutom möjligen i januari, när tågen brukar vara fastfrusna och det blir kexchoklad till middag, ståendes som en pingvin med alla andra på perrongen i snöstormen). Och min bakgrund som affärsutvecklare, där det alltid gäller att tänka tre steg framåt och försöka se helheten, har hjälpt mig att komma långt. Och ännu längre ska jag!

Så vi ses här på Studerandebloggen – bland annat – nu under hösten och våren. Med eller utan kexchoklad och salta fiskar.

Karin Haage

På vår studentsida kan du läsa mer om alla de unika förmåner som studerandemedlemskap i Kost & Näring ger.

Tidigare inlägg i Studerandebloggen:


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/kostochn/kostochnaring.se/public/wp/wp-includes/formatting.php on line 4337