En branschförening inom
Är du medlem i Kost & Näring? Logga in här! Logga in här!
bakgrundtest

Nyheter

Det här är en nyhet från gamla kostochnaring.se – Den kan därför se lite märklig ut

Hem > Aktuellt > Marianne Backrud-Hagberg ny ordförande i K&N
2013-03-23

IMG_0335Ett ögonblick, Marianne Backrud-Hagberg …

… pinfärsk ordförande i Kost & Näring, som tidigare idag valdes av ett enhälligt årsmöte. Grattis! Hur känns det?

Tack! Det känns fantastiskt omtumlande, roligt – och lite läskigt.

Under ditt första anförande som ordförande berättade du om Vision 100. Vad är det för något?

2021 fyller Kost & Näring 100 år som förening. På förra årsmötet fick styrelsen i uppdrag att ta fram en riktning för hur föreningen ska fungera i framtiden. Det mynnade ut i Vision 100, som sätter ramarna när vi nu går vidare till att omsätta visionen i konkreta förslag.

Vad är det allra viktigaste i visionen?

Det mest centrala handlar om att ersätta de gamla strukturerna med nya och modernare former för föreningens arbete, där yrkesfrågorna ställs i förgrunden. Bland annat kommer vi fortsätta utveckla det arbete som bedrivs inom föreningens fokusgrupper. En annan ambition är att underlätta nätverkande mellan olika medlemmar i föreningen.

Du har haft några intensiva dagar, med styrelsemöte i onsdags, årets upplaga av Kostdagarna torsdag-fredag och nu idag årsmöte, där Karin Lidén överlämnade ordförandeklubban. Vad har du för planer för resten av helgen?

Nu åker jag hem till Nyköping och snabbladdar batterierna. Imorgon bitti fortsätter nämligen planeringsarbetet för vår medverkan under Almedalsveckan.