En branschförening inom
Är du medlem i Kost & Näring? Logga in här! Logga in här!
bakgrundtest

Nyheter

Det här är en nyhet från gamla kostochnaring.se – Den kan därför se lite märklig ut

Hem > Aktuellt > Kost & Näring svidar om
2016-03-17

Kost_Naring_CMYK_JPG

Kost & Näring svidar om

Efter över tio år av samma utseende svidar Kost & Näring nu om till en helt ny grafisk kostym.

Äpplet är kvar – om än i uppdaterad form – men i övrigt är nästan inget sig likt. Med ny logotyp och ett nytt, sammanhållet grafiskt uttryck tar Kost & Näring nu ett steg framåt i sin profilering.

Kost_Naring_GREEN_staende_RGB_PNGArbetet med den grafiska profilen, som tagits fram av Torino Tidningsform, har pågått sedan i höstas, berättar Marianne Backrud-Hagberg, föreningens ordförande.

– Med tiden började den förra loggan kännas gammal. Dessutom hade vi inga riktlinjer för vilka typsnitt och färger vi ska använda oss av i vår kommunikation. Med den nya grafiska profilen får vi ett modernt och stilrent utseende. Framöver kommer det bli lättare att känna igen Kost & Näring, både internt och externt.

Övergången till det nya grafiska utseendet kommer att ske successivt under våren. Förändringarna kommer att märkas bland annat på kostochnaring.se, i föreningens Facebookgrupp och i olika tryckta informationsmaterial.