En branschförening inom
Är du medlem i Kost & Näring? Logga in här! Logga in här!
bakgrundtest

Nyheter

Det här är en nyhet från gamla kostochnaring.se – Den kan därför se lite märklig ut

Hem > Aktuellt > Utbildning: vinstdrivande måltidsverksamheter
2016-10-17

UTBILDNINGSDAG 26/10 – LEDNING, STYRNING, UTMANINGAR

Vinstdrivande måltidsverksamheter

Vad innebär det att ansvara för en offentlig restaurang- och caféverksamhet? Vad skiljer dessa verksamheter från de privata alternativen? Och vad menas egentligen med ”vinstdrivande” – måste det betyda samma sak som att visa positiva resultat?

I det offentliga Måltidssverige hamnar personalrestauranger, patientcaféer, cateringverksamheter och andra vinstdrivande enheter lätt i skuggan av de offentligfinansierade delarna av verksamheten – trots att de i många kommuner och landsting utgör en vital del av mat- och måltidsservicen.

Ledning och utveckling av dessa vinstdrivande delar av verksamheten står i centrum för en heldagsutbildning arrangerad av Kost & Näring, onsdagen den 26 oktober i Ledarnas lokaler i Stockholm. Deltagandet är exklusivt för de som är ordinarie medlemmar och/eller medlemmar i föreningens Facebookgrupp.

Jan_Ronald

Ronald Johansson (t.v.) och Jan-Christer Antonsson.

Dagen leds av duon Jan-Christer Antonsson från företaget JCA & Måltider och med ett förflutet inom bland annat Västra Götalandsregionen och flera landsting och kommuner, tillsammans med Ronald Johansson, grundare av Atronic AB, som utifrån devisen ”varje krona räknas” ägnat sitt yrkesliv åt utmaningarna i måltidsverksamheter präglade av små belopp i stora volymer.

PROGRAM

 • Inledning: Vinstdrivande måltidsverksamhet – vad menar vi med det?
  Presentation av gruppen och gemensamma erfarenheter
 • Vad gör andra?
  Erfarenheter från den kommersiella måltidsverksamheten
 • Förutsättningar och förändringsarbete
  Vad krävs för att lyckas?
 • Vision, mål och satsning
  Vad är möjligt och hur styr vi mot uppsatta mål?
 • Vad kan vi påverka – och vad bör vi påverka?
  ”Break-Even”, enkel uppföljning, relevanta nyckeltal, resultat av skilda orsaker
 • Kommunikation mot förvaltning och politik
  Argumentation
 • Marknadspris och prissättning
  Vad är rätt pris mot kund?
 • Kvalité och gästens väg
  Gästens förväntan, en nöjd gäst
 • Profil, miljö och bemötande
 • Gemensamma erfarenheter
  Gruppövning
 • Frågor och avslutning
  Vad tar vi med oss från dagen?

PRAKTISK INFORMATION

Vad: Utbildningsdag med fokus på vinstdrivande, offentliga måltidsverksamheter.

När: Onsdagen den 26 oktober 2016, frukost från 09.30, ordinarie

seminarieprogram 10.00 – 16.00.

Var: Ledarna, S:t Eriksgatan 26, Stockholm.

Deltagaravgift: 500 kr, inklusive lunch och fika. Moms tillkommer. Deltagandet är exklusivt för medlemmar i Kost & Näring och medlemmarna i föreningens Facebookgrupp.

Anmälan: Klicka här för att komma direkt till anmälan på kostochnaring.se