Chans till restplats:
Mitt hållbara ledarskap 2024
Hållbarhet är en av de globala megatrender som har störst påverkan på samhälle, näringsliv och inte minst offentliga verksamheter. I oktober inleds Kost & Närings eget skräddarsydda, kostnadsfria ledarskapsprogram: Mitt hållbara ledarskap.
Intresseanmälan till höstens utbildning är nu stängd, men eventuellt kan sen antagning p.g.a. avhopp från redan antagna deltagare vara möjlig. Skriv till oss på anmalan@kostochnaring.se så försöker vi hjälpa till.
Hållbarhetsomställningen innebär stora förändringar i de flesta branscher och organisationer – och offentlig måltidsverksamhet är som bekant inget undantag.
Med förändringen följer såväl påtagliga utmaningar som betydande möjligheter, och för att ställa om behövs klimatsmarta ledare som kan driva förändringen internt och externt.

Det här är Mitt hållbara ledarskap
Mitt hållbara ledarskap ges exklusivt för medlemmar i Kost & Näring. Syftet med utbildningsprogrammet är att utveckla förmågan till verksamhetsutveckling inom hållbarhet, och till att ge chefer förutsättningar att dela kunskap och erfarenheter av chefskap och hållbar utveckling. Programmet sätter också fokus på deltagarens egen hållbarhet som chef.
Målsättningarna med programmet är att:
- Ge en orientering i den senaste forskningen kring hållbarhet, klimat och global utveckling.
- Stärka förståelsen för de verksamhetsmässiga fördelarna med att arbeta hållbart och klimatsmart.
- Öka förmågan att leda hållbarhetsomställning i vardagen.
- Öka förmågan att arbeta med hållbar utveckling genom användning av verktyg och metodik.
- Att som chef i en föränderlig värld utveckla inre resiliens och personlig hållbarhet.
Programupplägg
Mitt hållbara ledarskap inleds i oktober 2024 och pågår t.o.m. januari 2025. Programmet utgörs i huvudsak av tre olika moduler:
Lärplattform öppnas
Alla bjuds in till den digitala och användarvänliga lärplattformen Howspace. Här presenteras relevant programinformation och instuderingsmaterial inför Modul 1, vi presenterar oss för varandra och tycker till om vad vi är intresserade att lära oss mer om under programmet.
MODUL 1
Hållbarhetsutmaningen och ledarskapet, 3–4 oktober
Stockholm: 3/10 kl. 16.00–21.00 och 4/10 kl 8.30–16.00
Syftar till att ge en bred kontext och förståelse för de utmaningar och möjligheter vi står inför, från det globala till individuella perspektivet. Vi presenterar den senaste forskningen inom klimat, hållbarhet och den globala utvecklingen, samt olika ramverk som kan vara relevanta att känna till.
Vi ökar den gemensamma förståelsen för branschens roll, utmaningar och möjligheter kopplat till hållbarhetsomställningen. Vi börjar undersöka chefens roll och det ledarskap som kan skapa hållbar utveckling i våra verksamheter. Det innefattar verktyg för att utveckla ett hållbart och resilient ledarskap som kan hantera de utmaningar vi står i. Vi formulerar en utvecklingsprocess från egen verksamhet vi vill arbeta med under programmet. Och vi arbetar med egen inre resiliens och hållbarhet som chef i en föränderlig värld.
Online session: coaching eget case
6/11 kl. 10.00–12.00
Syftar till att ge stöd och inspiration till fortsatt arbete med respektive utvecklingsprocess. Vi delar upp oss i mindre relevanta coachinggrupper, samt delar erfarenheter i plenum.
MODUL 2
Verktyg för hållbarhet, 28–29 november
Stockholm: 28/11 kl. 16.00–21.00 och 29/11 kl 8.30–16.00
Syftar till att skapa motivation och förmåga att genomföra konkret verksamhetsutveckling. Vi visionerar om framtidens hållbara matsystem, samt fyller på våra verktygslådor med metoder, verktyg och erfarenheter som kan stötta oss i omställningen och stärka vårt ledarskap.
Av erfarenhet finns ofta de mest värdefulla kunskaperna bland deltagarna själva och vi kommer genom olika dialogövningar och dokumentationsverktyg skapa plats för maximalt med erfarenhetsutbyte inom gruppen. Utöver det planeras besök av en branschexpert. Vi arbetar vidare med våra egna verksamheter som case för att undersöka hur vi individuellt kan leda arbetet mot en mer hållbar utveckling.
MODUL 3
Hållbarhetskultur, kommunikation och förändringsledning, 27–28 januari -25
Stockholm: 27/1 kl. 16.00–21.00 och 28/1 kl 8.30–16.00
Syftar till att stärka ledarens inre hållbarhet, resiliens och förmåga att leda sig själv och andra genom förändringsprocesser kopplat till hållbarhet. Vi börjar med en ”vernissage” innehållande posters som presenterar våra respektive utvecklingsprocesser innan vi planerat in ytterligare ett besök av en branschexpert.
Vidare fördjupar vi oss i vår organisationskultur och dess koppling till hållbarheten. Vi stärker vår förmåga att driva den förändring vi vill uppnå genom att förstå de psykologiska och neurovetenskapliga faktorer som påverkar våra beteenden. Vad får människor att agera? Att inte vilja förändras? Att bli passiva? Vi praktiserar och applicerar konkreta förändringsverktyg direkt på våra egna case.
Online session: uppföljning
4/3 kl. 10.00–12.00
Syftar till att fördjupa lärandet. Vi delar med oss av våra erfarenheter, framgångar, utmaningar och råd. Genom att ha en uppföljning en tid efter avslutat program ökar vi förståelsen för vad som haft effekt och vad som varit svårt genom att att ta del av andras erfarenheter.

Praktisk information
- Mitt hållbara ledarskap är exklusivt för medlemmar i Kost & Näring och antalet deltagare är begränsat till max 25 personer.
- Programmet riktar sig till dig som är chef eller har en annan ledande/strategisk roll.
- Deltagandet i sig är kostnadsfritt, däremot svarar varje deltagare för bokning av, och kostnader för, resa och eventuellt boende.
- Utbildningens tre moduler äger rum i Ledarnas lokaler i Stockholm.
- Deltagande på plats i Stockholm under samtliga tre moduler är en förutsättning för att kunna delta i programmet.
Intresseanmälan till restplatser senast den 28 augusti
- Efter att den ordinarie antagningen avslutats finns nu ett fåtal restplatser tillgängliga till höstens utbildning.
- Intresseanmälan till restplatserna till höstens utbildning är öppen fram till och med den 28 augusti och skickas in via det enkla formulär som du hittar längre ned på sidan.
- Om antalet intresseanmälningar överstiger antalet tillgängliga restplatser så kommer lottning att ske.
- Besked angående erbjudande om deltagarplats lämnas i månadsskiftet augusti/september.
Frågor?
Vid frågor, skriv till oss på anmalan@kostochnaring.se så hjälper vi till.
Intresseanmälan sista-chansen:
Anmäl senast 28 augusti
Intresseanmälan till höstens utbildning är nu stängd, men eventuellt kan sen antagning p.g.a. avhopp från redan antagna deltagare vara möjlig. Skriv till oss på anmalan@kostochnaring.se så försöker vi hjälpa till.