«

»

Apr 13 2018

Skriv ut detta Inlägg

Kost & Näring till Gastro Nord: det kompletta programmet

Liksom senast, 2016 (bilden), arrangerar Kost & Närings fokusgrupper egna seminarier under den första av Gastro Nords fyra mässdagar. Foto: Maria Annas.

Kost & Näring
till Gastro Nord

När 2018 års upplaga av Gastro Nord slår upp sina portar tisdagen den 24 april – den första av mässans fyra dagar och med temat Storkök och offentlig sektor – finns Kost & Näring självklart med på plats.

Under dagen bjuder föreningens fokusgrupper på sammanlagt fyra kostnadsfria, öppna drop-in-seminarier på mässans båda scener – från hållbarhetsarbete ”hands-on” till ett lektionspass i måltidspedagogik för förskolan. Här nedanför presenteras seminarierna var för sig.

PS. Är du medlem i Kost & Näring?
Då har du möjlighet att ladda ner gratis inträdesbiljetter till Gastro Nord. För mer information klicka här (kräver medlemsinloggning) – eller håll utkik i din e-postkorg!

PROGRAM 24 APRIL

Hållbarhetsarbete ”hands-on”– 4 framgångsrecept

Kost & Närings fokusgrupp Hållbarhet presenterar konkreta åtgärder för klimatnytta och mer hållbara offentliga måltidsverksamheter – färdiga att sättas in utan ”om” och ”men”. Före seminariet bjuder föreningens branschsamarbetspartner Skånemejerier, Ewerman, Scan, Kronfågel och Unilever Food Solutions liksom även Pågen på frukost. Lagom till lunch bjuder Aviko Norden seminariedeltagarna på en klimatsmart lunchwrap.

Scen: Chefs´ Talk – A04:13
Klicka här för att komma direkt till programpunkten på gastronord.se. 

Rimlig(are) livsmedelsupphandling – branschens aktörer i samverkan

Kost & Närings fokusgrupp Upphandling demonstrerar sitt egenutvecklade, digitala verktyg för livsmedelsupphandling – ett stöd för kost-/måltidschefer och upphandlare inom offentlig måltidsverksamhet. Dessutom presenteras den branschöverenskommelse för upphandling av livsmedel, som i sina för närvarande sex rekommendationer syftar till att skapa rimliga villkor i samarbetet mellan grossister, producenter och de offentliga kunderna.

Scen: Chefs´ Talk – A04:13
Klicka här för att komma direkt till programpunkten på gastronord.se. 

Mellanmål för äldre: små, goda – och livsviktiga

Tillsammans med kockelever från Restaurang- och livsmedelsprogrammet vid Hushagsgymnasiet i Borlänge riktar Kost & Närings fokusgrupp Äldreomsorg välförtjänt uppmärksamhet mot mellanmålen – en av de absolut viktigaste nycklarna till ökat välbefinnande och minskad undernäringsproblematik bland våra äldre.

Tid: 15:00 – 15:45
Scen: Taste Lab Metos – A21:53
Klicka här för att komma direkt till programpunkten på gastronord.se. 

Måltidspedagogik i förskolan – intensivkurs i teori och praktik

Under ett klassiskt skuret ”lektionspass” om 40 minuter bjuder Kost & Närings fokusgrupp Förskola och skola tillsammans med gäster in till intensivkurs i måltidspedagogik. Johanna Bothén, verksam i Munkedals kommun under den närmast unika yrkestiteln ”kostpedagog”, bidrar med vetenskapliga perspektiv på förskolemåltidernas pedagogiska potential. På scen finns också 2018 års vinnare i tävlingen Kök & Pedagogik, kocken Gertie Jönsson och pedagogen Sophie Andersson från Hattstugans förskola i skånska Bara, för att berätta om sitt framgångsrika praktiska arbete med måltidspedagogik kopplat till matsvinn. I samband med seminariet bjuder föreningens branschsamarbetspartner Ewerman, Kronägg och Lantmännen Cerealia på uppiggande eftermiddagsfika.

Scen: Chefs´ Talk – A04:13 
Klicka här för att komma direkt till programpunkten på gastronord.se. 

Permalänk till denna artikel: http://www.kostochnaring.se/nyhet/kost-naring-till-gastro-nord